👤

Determinați formula unei substanțe care conține 12,04% Na, 11,52% B, 71,2%O și 5,23% H.

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Buna ziua!

Notam formula substantei date astfel: Nax, unde x,y,z,t sunt indici (adica numarul de atomi din fiecare element chimic). Acestia se vor calcula astfel:

x=12,04/A Na=12.04/23=0,52/0,52=1

y=11,52/A B=11,52/11=1,047/0,52=2,01≈2

z=71,2/A O=71,2/16=4,45/0,52=8,55≈9

t=5,23/A H= 5,23/1=5,23/0,52=10,05≈10

Deci formula chimica va fi  Na₁N₂O₉H₁₀