Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
M Na2 SO3 = 2ANa + AS + 3AO
= 2 .23 + 32 + 3.16
=126-------> 126g/moli
M FeCl2= AFe + 2ACl
=56 + 2.35,5
=127------->127g/moli
Răspuns:
Explicație:
Buna seara!
Ai scrisi o formula ternara- Na₂SO₃-sulfit de sodiu
si o formula binara - FeCl₂-clorura de fer II
Calculul maselor molare:
a) M Na₂SO₃ = A Na×2 + A S+ A O×3, unde A-masa atomica
= 23×2 + 32 + 16×3
=46 + 32 + 48
=126 g/mol
b M FeCl₂ = A Fe + A Cl×2
= 56 + 35,5×2
=56 + 71
127 g/mol
Succes!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!