👤

Indicați afirmaţiile incorecte cu privire la o soluţie de NaOH cu concentraţia 6.1M şi densitatea 1.22 g/cm3:
A. Are concentraţia procentuală 20%;
B. Conţine 0.244 g NaOH dizolvat în 1 ml soluţie;
C. Prin evaporarea a 100g apă din 500 g de soluţie de concentraţie 6.1M se obţine o soluţie de concentraţie 25%;
D. Se amestecă în raport de masă de 7:1 cu o soluţie de NaOH de concentraţie 40%, pentru a prepara o soluţie de concentraţie 25%;
E. Se obţine prin amestecarea a două soluţii de NaOH de concentraţii 5% şi 50% în raport de masă 1:2.


Răspuns :

stim ca Cm = roxc%x10/miu

= 1,22xc%x10/40 => c% = 20%

a) A

b) A

6,1 moli NaOH .................. 1000 mL

n moli .................................. 1 mL

= 0,0061 moli NaOH

0,0061x40 = 0,244 g NaOH

c) A

ms = 500 g , ro = 1,22 g/cm3 (mL)

c% = 20% => md = msxc%/100

= 20x500/100 = 100 g

ms.final = 500-100 = 400 g

=> c% = mdx100/ms

= 100x100/400 = 25%

d) F

c1=20% --------------> 40-25=15 parti sol 20%

            c.f.=25%

c2=40% -------------> 25-20=5 parti sol 40%

                     sol 20% : sol 40% = 15 : 5 = 3 : 1

e) F

c1=5% --------------> 50-20=30 parti sol 5%

            c.f.=20%

c2=50% -------------> 20-5=15 parti sol 50%

                     sol 5% : sol 50% = 30 : 15 = 2 : 1

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari