Răspuns :
16 g a g b g
CH4 + 2O2 --> CO2 + 2H2O
16 44 2x18
=> a = 16x44/16 = 44 g CO2
=> b = 16x2x18/16 = 36 g H2O
Răspuns:
Explicație:
Scriem ecuatia de ardere a metanului( CH₄):
CH₄ + 2O₂ → CO₂↑ + 2H₂O
Calculam masele molare pentru substantele:
CO₂, M=12+2×16=44 g/mol
H₂O, M=2×1+16=18 g/mol
CH₄, M=12+4×1=16 g/mol
Conform ecuatiei reactiei chimice avem:
1 mol CH₄...............2 moli O₂.........1 mol CO₂............... 2moli H₂O sau
16 g CH₄..................................................44 g .....................2×18 g
dar cunoastem cantitatea de metan a carei valoare numerica este aceeasi cu masa molara(de obicei se creeaza confuzii)
16 g CH₄........................................................a.............................................b
a=44g CO₂ b=36 g H₂O
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!