Răspuns :
Răspuns: Vă propun o rezolvare cu regula de trei simplă și varianta cu formula de calcul.
Varianta I.
Volumul de oxigen din 1000 m³ aer se află, printr-un calcul bazat pe compoziția procentuală de volum a aerului, care pleacă de la regula de trei simplă.
Cum se construiește această regulă de trei simplă, în cazul de față?
1) În primul rând: Trebuie să facem deosebirea dintre unitățile de măsură, utilizate pentru volumul de aer( m³) și procentul de volume de O₂ (21%v).
Astfel :
21 %volume O₂ se află în 100% volume de aer, fiindcă avem aceleași unități de măsură pentru volume, % v.
X m³ O₂= Necunoscuta , se află în 1000 m³ aer, nu în 100% aer, fiindcă avem unitatea de măsură m³
2) Regula de trei simplă are trei termeni cunoscuți: 100%v aer, 21% v O₂ și 1000 m³ aer și termenul necunoscut X, m³, O₂ din 1000 m³ aer.
Se compune din două *rânduri* (ecuații) care fac legătura dintre conținutul de O₂ și conținutul de aer, cu precizarea că, pe același rând trebuie să fie unitățile de măsură la fel.
Astfel avem exprimarea:
dacă în 100%v aer....................sunt...........21% O₂
atunci în 1000 m³ aer............sunt............X m³ O₂
Rezultă o proporție:
100% v aer/ 1000 m³ aer = 21% vO₂/ X m³O₂
de unde X este:
X = 21%.1000 m³/ 100%=210 m³ O₂
R: 210 m³ O₂
Varianta 2
SAU, expresia matematică dedusă din regula de trei simplă:
V O₂ = %v O₂. V aer / %v aer.
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!