Răspuns :
Răspuns: Vă propun aceste etape de lucru, cu multe explicații, așa cum ați cerut.
1)Scoatem datele problemei
a) cunoscute:
-volum amestec de gaze de CO și CO₂ ; notăm Va=11,2 L
-Va = V CO + V CO₂; unde V= volumul gazului (L)
-amestecul de gaze este trecut în soluție de Ba(OH)₂. Numai CO₂(anhidrida acidului carbonic ) va reacționa cu Ba(OH)₂, care este o bază.
CO₂ + Ba(OH)₂ → Ba(CO₃)↓precipitat alb + H₂O
CO nu reacționează și va părăsi vasul de reacție.
-masa soluției de Ba(OH)₂= ms=200 g
-concentrația procentuală de masă a soluției în Ba(OH)₂ (partea de masă)= C%m = 8,55%
-mase atomice, A : Ba= 137, H=1, O=16; C=12 (g/mol.atom)
b) necunoscute:
-volum CO₂ =? = notăm cu a (L)
-volum CO=? notăm cu b(L)
Va = a+b
-masa dizolvată de Ba(OH)₂=md =?
-masa de BaCO₃ precipitat = ? notăm cu X, g,
-mase moleculare, M și număr de moli, n moli Ba(OH)₂, BaCO₃, CO₂=?
Considerăm volumul amestecului, măsurat în condiții normale de temperatură și presiune, c.n. (T=273 grade K și p=1 atm) și ne vom folosi la calcule de volumul molar (Vm), legea lui Avogadro.
2) Baza calculării V CO₂ (a) și a masei, X, de precipitat este calcul stoechiometric aplicat la ecuația reacției chimice cu Ba(OH)₂, unde intră masa dizolvată de Ba(OH)₂ nu 200 g de soluție. V CO (b) se află prin diferența Va-a.
a) calculăm md de Ba(OH)₂ din 200 g soluție, cu C%m=8,55 %
Avem relația: C% m = md Ba(OH)₂.100/ ms
md Ba(OH)₂= C% m. ms/100
md Ba(OH)₂=8,55%.200 g/100%=17,1 g Ba(OH)₂
b) calculăm Mase moleculare la:
M Ba(OH)₂= A Ba + 2.AO+2. A H=137+2.16+2.1=171 g/mol
M BaCO₃= A Ba + A C + 3.AO = 137+12+3.16=197 g/mol
M CO₂= A C + 2.A O = 12+2.16=44 g/mol
Dar, știm că Vm= 1mol gaz în c.n. ocupă 22,4 L.
Și fiindcă 1 mol = M (g/mol) vom scrie în locul celor 44 g/mol, pe 22,4 L CO₂
c) Calcul stoechiometric de a și X:
mase/volum
17,1 g Ba(OH)₂.......a,L CO₂...............X,g, BaCO₃
Ba(OH)₂ + CO₂ = BaCO₃ ↓ + H₂O
stoechiometria
1 mol...............1mol CO₂......1mol BaCO₃.........1mol
M/ Vm 171 g/mol........22,4L..................197 g/mol
Din proporțiile formate, rezultă:
a, L, CO₂ = 17,1 g Ba(OH)₂.22,4L CO₂/171 g/mol Ba(OH)₂
a, L, CO₂=2,24 L
X, g BaCO₃=17,1 g Ba(OH)₂.197 g/mol BaCO₃/ 171 g/mol Ba(OH)₂
X, g, BaCO₃=19,7 g
d) Volum CO, b :
dacă: Va = a+b;
11,2 L = 2,24 L + b
b= 11,2-2,24=8,96 L CO
R: V CO= 8,96 L; V CO₂=2,24 L; 19,7 g BaCO₃
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!