Răspuns :
Explicație pas cu pas:
6 cărți........3caiete .........69lei
3 caiete.......3 cărți.........39lei
3 cărți ---- 30 lei
30 :3=10 lei (costă o carte)
10 ×6=60 lei (costă 6 cărți)
69 lei -60 lei = 9 lei ( costă 3 caiete)
9 lei :3 =3 lei (costă o carte)
Sper că te-am ajutat!
Răspuns:
Cărți =a
Caiete =b
6a+3b=69 lei
3a+3b=39 lei |:3
a+b=13 lei
a=13-b
6(13-b)+3b=69lei
78-6b+3b=69
78-3b=69
-3b=69-78
-3b=-9 |: (-3)
3b=9
b=3 ( costa un caiet)
a=13-b
a=13-3
a=10 lei ( costa o carte)
Explicație
pas cu pas:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!