Răspuns :
Răspuns: Cred, că v-am răspuns la ora 10,30.
Pentru aflarea volumului de H₂, se face un calcul stoechiometric, aplicat la ecuația chimică de mai jos:
moli/V:0,1 moli..............................................V H₂ (L)
2C₆H₅OH + 2 Na = 2C₆H₅-O- Na + H₂ gaz
raport stoechiometric:
2 moli C₆H₆O................................22,4 L de H₂, c.n.
V, H₂= 0,1 moli .22,4 L/2 moli= 1,12 L H₂
R: 1,12 L , H₂
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!