👤

Calculați procentul masic de azot din 11.35g trinitrat de glicerina

Răspuns :

Răspuns:

Trinitrat de glicerină, care se mai numește și nitroglicerină, se obține prin reacția de nitrare a glicerinei cu HNO₃ concentrat în prezența H₂SO₄ concentrat. Este un ester.

H₂C(OH)-HC(OH)-H₂(OH) + 3HO-NO₂ = C₃H₅(O-NO₂)₃  + 3 H₂O

Se descompune cu explozie, se degajă un volum mare de gaze ce conțin: CO₂, H₂O, N₂, O₂.

Calcul

Revenind la problemă, o relație matematică, dedusă din regula de trei simplă pentru procentul de N din 11,35 g de C₃H₅(ONO₂)₃ este:

-calculăm prima dată masa de N, m, din 11,35 g C₃H₅(ONO₂)₃

m N= 11,35 g C₃H₅(ONO₂)₃. 3.A N / M C₃H₅(ONO₂)₃

-apoi calculăm % de N, astfel:

% N = 100% C₃H₅(ONO₂)₃. m N  / 11,35 g C₃H₅(ONO₂)₃

Deci:

m N = 11,35g .3.14 g/molN / 227 g/mol=2,1  g N

% N = 100%. 2,1 g N / 11,35 g = 18,502 %

A N = masa atomică la N= 14 g/mol

M C₃H₅(ONO₂)₃ = masa moleculară =227

M C₃H₅(ONO₂)₃= 3.A C + 5.A H + 3( 3.AO + A N) = 3.12+5.1+3(3.16+14)

=41 + 3 ( 62)=227.

R:18,50 % N

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari