👤

într-o scoala 14% dintre elevi sunt în clasa a Vll-a. Dacă în şcoala 175 de elevi sunt în clasa a Vll-a, atunci şcoala are ...elevi?​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

14×n/100=175        14n=17500     n=1250 elevi

Răspuns:

(14/100)*x= 175, unde x - nr elevilor

x=175*50/7  

x=25*50

x=1250 elevi

sper că te-am ajutat!

Explicație pas cu pas: