👤

5 grame de magneziu cu 4% impuritati, se ard. Ce cantitate de oxid rezulta??​ va rog ajutatima urgent

Răspuns :

avem pt puritate formula

p=mp*100/mi

de unde va veni p=5/100*4

p=0,05*4

p=0,02 g Magneziu pur

Mg+O->MgO

0,2*40=24*x

8=24x

x=24/8

x=3 g MgO

Baftă!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari