Circuitul RLC serie pentru care R = 4Ω, L = 6,37 mH si C = 159 µF este alimentat de un
generator cu tensiunea efectiva U = 120 V si frecventa ν = 200 Hz. Sa se afle:
a) X L si X C
b) Impedanta Z
c) Defazajul, tgϕ
d) Intensitatea efectiva, I
e) Factorul de calitate, Q
f) UL si UC
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!