Răspuns :
Având in vedere ca exista doar 2 variante probabilitatea poate fi in proporție de 60% -40% sa săi un raspund gresit si invers pentru un raspund corect .
1.60/40%
2.40/60%
3.50%
4.2,5
1.60/40%
2.40/60%
3.50%
4.2,5
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
1) Avand in vedera ca testul are 5 intrebari :
Probabilitatea ca sa nu am niciun raspuns corect este de 1/6 = 16,67%
Variantele posibile fiind 0 , 1 , 2 , 3 , 4 , 5 raspunsuri
(0 raspunsuri corecte = 1 varianta posibila) / (total variante = 6 variante de raspuns)
2) Probabilitatea sa ai toate raspunsurile corecte este aceeasi : 1/6=16,67%
3) Probabilitatea ca sa am mai mult de jumate de puncte este
echivalent cu a avea 3 , 4 sau 5 raspunsuri corecte , deci 3 variante posibile
=> p = 3/6 = 1/2 = 50%
4) Rezultatul cel mai probabil in urma testului :
Oricare dintre variante ( de a obtine 0 ,1 ,2 ,3 ,4 sau 5 raspunsuri) este
egala , avand p = 1/6 = 16,67%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!