Răspuns :
Răspuns:
Deci Mihai a avut la el 5 lei+2 lei =7 lei
1 kg de cartofi =1 ,5 lei
0,5 kg cartofi= 0,75 lei
1kg de ceapa=1,2 lei
0,5 kg ceapa=0,6 lei
Deci 2,5 kg cartofi=1,5x2 +0,75=3,75 lei
Deci 1,5 kg ceapa = 1,2+ 0,6=1,8
Deci lui Mihai i-a ramas 7-(3,75+1,8)=7-5,55=1,45 lei rest
Sper ca te-am ajutat :3
Răspuns: 1,45 lei
Explicație pas cu pas:
2,5 kg × 1,5 lei = 3,75 lei plateste pe cartofi
1,5 kg × 1,2 lei = 1,8 lei plateste pe ceapa
3,75 lei + 1,8 lei = 5,55 lei → suma cheltuita de Mihai pe 2,5 kg de cartofi si 1,5 kg de ceapa
5 lei + 2 × 1 leu = 7 lei → suma initiala pe care a avut-o Mihai
7 lei - 5,55 lei = 1,45 lei → restul
-> i-a ramas o bancnota de 1 leu si 55 de bani
________________________________________________
Rezolvare printr-un exercitiu:
5 lei + 2 × 1 leu - 2,5 × 1,5 lei - 1,5 × 1,2 lei = 1,45 lei
= 7 lei - 3,75 lei - 1,8 lei =
= 3,25 lei - 1,8 lei =
= 1,45 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!