Răspuns :
Răspuns:
o carte costă 12lei
un sfert este; 12÷4=3
12+3=15lei costă
Răspuns:
a) Cât costă cartea în total?
12lei + 12lei ÷ 4 = 12lei + 3 = 15 lei (costă întotal cartea)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!