Problema 5 va rog.......

Stim ca formula este y=Asin(ωt+φ0)
Din problema avem y=4sin200πt [cm]
Deci A=4cm=0,04m
ω=200πrad/s
ω=2πν
ν=ω/2π
ν=200π/2π
ν=100Hz