Răspuns :
Răspuns:aerul contine:20%O2 si 80%N2 ca-volume si ca moli N2este de 4 ori mai mult decat O2 si ramane in amestecul gazos rezultat
C2H5OH+3O2=2CO2+3H2O la 1mol de etanol se consuma 3moli O2 rezulta 2moli CO2 3moliH2O
Ex2plicație:2moli x y z x=6moli O2 NR moliN2 =4.6= 24moli N2
y=4moliCO2 Z=6moli H2O amestec final=4moliCO2 ,6moli H2O, 24 moliN2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!