👤

Stiind că se prepară 800 ml de solutie prim dizolvarea a 36,5
grame HCl , ce molaritate are solutia?​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Vs= 800m l= 0,8 L

m= 36,5g HCl

cm

-se afla nr. de moli din 36,5 g HCl

n= 36,5 g : 36,5g/moli=1 mol HCl

cm= n : Vs

cm= 1mol : 0,8 L=1,25 moli/L