Răspuns :
Răspuns:
Datele problemei:
-avem o soluție apoasă de HCl, la care componenții sunt:
HCl substanța care se dizolvă= solvat
apa= substanța în care se dizolvă HCl= solvent
-concentrația HCl în soluția apoasă se exprimă prin concentrație molară, CM.
-definiția CM : număr de moli de substanță dizolvată, nd, la 1 Litru (L) de soluție;
CM = nd/Vs (mol/L, sau M)
-C M la HCl = 0,1 M (care înseamnă 0,1 moli HCl dizolvat în 1 L soluție/ este greșit să spunem că sunt în 25 L)
-volumul soluției de HCl, de CM, 0,1 M =Vs = 25 L
-numărul de moli de HCl, nd, dizolvat în 25 L nu-l știm=? Necunoscuta din problemă.
Rezolvare
În expresia CM = n d /Vs introducem valorile lui CM și Vs și calculăm nd HCl:
0,1 mol/L (M) = n d HCl/25 L
nd = CM.Vs= 0,1 mol/L.25L= 2,5 Moli
R: 2. 5 moli HCl dizolvat în 25 L
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!