Răspuns :
Răspuns:
Ce știm și ce trebuie să calculăm?
masa de Na= 2,3 g
masa atomică, A , Na=23 g /mol atom
masa de apă în care se introduce Na= 100 g H₂O
M H₂O = 18 g/mol
între Na și H₂O are loc o reacție chimică
presupunem că 100 g H₂O este o cantitate prea mare, pentru a fi consumată total de 2,3 g apă; trebuie să verificăm și vom calcula deci:
*mH₂O reacționată cu 2,3 g Na și
*m H₂O care rămâne nereacționată din 100 g apă, adică este un exces și va reprezenta masa de apă pentru dizolvarea NaOH format.
Concentrația procentuală de masă a soluției de NaOH=C%=? Necunoscuta
*după reacție în pahar avem o soluție formată din NaOH-produsul reacție Na/H₂O și apa, care este excesul din 100 g apă
C% NaOH = md NaOH .100/ ms
unde:
md NaOH = cantitatea de NaOH format de 2,3 g Na.
ms = masa soluției de NaOH = md NaOH + m apă( exces, nu este 100g).
Calcule:
pe rând vom calcula: m NaOH, m H₂O din reacția cu 2,3 g Na; apoi m apă exces, ms NaOH și C% soluție de NaOH
1) m NaOH=X=? , m H₂O consumat=Y=? în reacția cu 2,3 g Na.
Calcul stoechiometric astfel:
mase: 2,3 g Na......... ..X g H₂O............Y g NaOH
2 Na + 2 H₂O = 2 NaOH + H₂ gaz
A/M: 2.23g/mol .....2.18 g/mol...........2.40 g/mol
X, g H₂O = 2,3g . 2 .18 /2.23=1,8 g H₂O consumată din 100g apă introdusă
Y, g NaOH = 2,3 g.2.40/ 2.23 =4 g NaOH
2) Calculăm m apă exces din 100 g apă introdusă și 1,8 g apă consumată:
m apă exces=100 g apă - 1,8 g=98,2 g apă
3) Calculăm C% de NaOH din soluția finală, după terminarea reacției chimice:
md NaOH = 4 g
ms = 4 d NaOH + 98,2 g H₂O=102,2 g
C% NaOH = 4g .100%/102,2 g =3,91 %
R: C% = 3,91 % NaOH
Verificați, calculele, vă rog!
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!