Răspuns :
Răspuns: Propunerea mea, este:
Datele problemei sunt:
-masa calcar, carbonat de calciu impur= 1g
-masa de CaCO₃ din 1 g calcar = Xg NECUNOSCUTA
-procentul masic de CaCO₃= puritatea CaCO₃/ 1g calcar=p NECUNOSCUTA
-volum soluție HCl, introdus peste calcar=Vs1=30mL= 30/1000L
Vs1= V HCl, care aduce cantitatea de HCl, pe care o consumă CaCO₃ + V exces HCl
-concentrația molară soluție HCl= CM1= 1M (mol/L)
-volum soluție NaOH, care consumă V exces HCl= Vs2=12mL = 12/1000 L
-concentrația molară de NaOH=CM2=1,10 M (mol/L)
M HCl=36,5 g/mol; M NaOH=40 g/mol; M CaCO₃=100g/mol
Calcule
Calculăm pe rând: n moli HCl exces, n moli HCl consumați stoechiometric de CaCO₃, n moli CaCO₃ consumați, m CaCO₃ (X) și p.
1) nmoli HCl exces=? prin calcul stoechiometric, plecând de la n moli NaOH din 0,012 L și CM2=1,10 M
n moli NaOH = 1,10 mol/L. 0,012 L=0,0132 moli NaOH
0,0132 moli NaOH....n moli HCl exces
NaOH + HCl exces = NaCl + Hâ‚‚O
1mol............1mol
Rezultă că n moli HCl exces = 0,0132 moli
2) Calculăm n moli HCl reacționat din toți numărul de moli HCl introduși în paharul cilindric, pentru reacția cu CaCO₃:
n moli HCl reacționat = n moli HCl total - n moli HCl exces
n moli HCl total = CM1 HCl.Vs1= 1mol/L.0,03L=0,03 moli
n moli HCl reacționat= 0,030-0,0132=0,0168 moli HCl
3) Calculăm n moli CaCO₃, masa CaCO₃ =X, consumată de 0,0168 moli HCl, astfel:
n moli n moli CaCO₃........0,0168 moliHCl
CaCO₃ + 2 HCl = CaCl₂ + H₂O + CO₂ gaz
1mol..........2moli acid
n moli CaCO₃= 0,0168.1/2=0,0084 moli
m CaCO₃= n moli.M CaCO₃= 0,0084.100=0,84 g
X= 0,84 g
4) puritatea, p=?
p= m CaCO₃.100%/m calcar
p=0,84 g.100%/1 g = 84 % CaCO₃
R: 84 % CaCO₃
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!