Răspuns :
Răspuns: 101 234 Pascal
Explicație:
Stim:
adancimea la care se afla scafandrul h = 10 m
densitate apa de mare = 1,033 g / cm³ = 1033 kg / m³
g = 9,8 N/kg
se cere presiunea hidrostatica
presiunea hidrostatica p = ρ g h
unde ρ = densitatea lichidului,
g = acceleratia gravitationala
h = inaltimea coloanei de lichid deasupra punctului unde se face masuratoarea .
asupra scafandrului aflat la adancimea h = 10 m, actioneaza o presiune hidrostatica
p = ρ g h
p = 1033 kg /m ³ x 9,8 N/kg x 10 m = 101 234 N / m² = 101 234 Pascal
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!