Răspuns :
a L 2a L a L
CnH2n-2 + 2H2 --Ni--> CnH2n+2
22,4 2x22,4 22,4
b L b L
CnH2n-2 --------------> CnH2n-2 netransformata
22,4 22,4
=> a+b+2a = 14 => 3a+b = 14 (-)
a+b = 7
------------------------
2a + / = 7
=> a = 3,5 => b = 3,5
148,75/5 = 29,75 L O2 / 22,4
= 1,328 oli O2
7 L d moli
2H2 + O2 --> 2H2O
2x22,4 1
=> d = 0,1563 moli consumate cu H2
=> O2 conumat cu alchina = 1,328 - 0,1563 = 1,172 moli
7 L 1,172 moli
CnH2n-2 + 3n-1/2O2 --> nCO2 + (n-1)H2O
22,4 (1,5n-0,5)
=> 1,5n-0,5 = 3,75 => n = 4,25/1,5 = 3
=> C3H4 = propina
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!