verificam ca % sa fie 100%
pentru formula bruta facem:
impratim procentele la masa atomica a fiecarui element
C = 40/12 = 3,33
H = 6,66/1 = 6,66
O = 53,33/16 = 3,33
rezultatele le impartim la cel mai mic multiplu comun (adica la 3,33)
=> C = 1 , H = 2 , O = 1
=> F.b = (CH2O)n , miu = 30n
pentru formula moleculara
se cunoaste masa moleculara = 90 g/mol
stim ca n = miu.compus/miu.F.b = 90/30 = 3
=> F.m = C3H6O3