👤

După o scumpire cu 25% un obiect costă 750 lei. Prețul inițial a fost : a) 700 b) 500lei c) 650lei d) 600lei​

Răspuns :

Răspuns:

100%+25%=125%   ;    x pretul   ;    125 x /100=750 ;       x=750 x 100/125=600

Explicație pas cu pas:

Răspuns:

d) 600lei

Explicație pas cu pas:

Notam pretul initial al obiectului cu p

p + 25/100 × p= 750

p+ 1/4× p= 750

5/4× p= 750

5× p = 3000

p= 600 lei