Răspuns :
C=?
Md=45g alcool
Mapei=180g apa
_____________
c(%) = (masa dizolvata *100)/ (masa dizolvata + masa apei)
C(%)=45*100/45+180
C(%)=450/225
C(%)=2%
2.Ms1=240g soluție
C1=44%
Md=c1*ms1/100
Md1=44*240/100
Se simplifica
Md1=44*2,4
Md1=105,6
C2=?
Ms2=ms1+120
MS2=240+120
Ms2=360
Md2=md1+120
Md2=105,6+120
Md2=225,6
C2=md/ms*100
C2=225,6/360*100
Cp=0,62*100
Cp=62%
Răspuns: a) 20% , b) 29,33%
Explicație:
Pentru concentratia procentuala trebuie sa stim bine urmatoarea formula, cu care rezolvam orice probleme :
Concentratia / 100 = masa dizolvata / masa solutiei
( masa solutiei = masa dizolvata + masa de apa)
1. masa dizolvata md = 45 g
masa de apa = 180 g
masa solutiei = md + m apa = 45 g + 180 g = 225 grame
c = md x 100 : ms = 45 x 100 : 225 = 20
concentratia = 20%
2. masa solutie 240 g c = 44%,
se adauga 120 g apa.
See cere concentratia finala
c / 100 = md / ms
stim c = 44%, stim ms = 240 g,
aflam md = c x ms : 100 = 44 x 240 : 100 = 105,6 grame substanta dizolvata
daca adaugam apa, masa dizolvata ramane aceeasi, dar creste masa solutiei cu acea cantitate de apa ( si vom observa ca scade concentratia - solutia a fost diluata )
noua valoare pentru masa solutiei = 240 g + 120 g = 360 g
c / 100 = md / ms
c = md x 100 : ms = 105,6 x 100 : 360 = 29,33 %
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!