👤

Un corp cu masa de 10 kg, având viteza iniţială de 36 km/h, este frânat cu o forţă
constantă egală cu 50 N (orientată pe aceeaşi direcţie cu viteza). Aflaţi timpul până la
oprirea corpului.


Răspuns :

Răspuns:

m=10kg

Ff=50N

v=36km/h=20m/s

_________________________

t=?

Ff=ma

50=10a

a=50:10

a=5m/s²

v=vo-at unde v=fiteza finala adica 0, a ecceleratia de franare , vo=viteza initiala 10m/s

0=10-5t

5t=10

t=10:5

t=2s

Explicație: