Răspuns :
a)
restul pana la 100% = 39,20% O
impartim procentle la masele atomice fiecarui element
K = 31,83/39 = 0,816
Cl = 28,97/35,5 = 0,816
O = 39,20/16 = 2,45
rezultatele l impartim la cel mai mic multipli comun (adica 0,816)
=> K = 1 , Cl = 1 , O = 3
=> B = KClO3 = clorat de potasiu
b)
100% - 10%.impuritati = 90% puritate
=>
100% .......................... 544,44 g impur
90% ........................... m = 490 g KClO3 pur
miu.KClO3 = 39+35,5+3x16 = 122,5 g/mol
=> 122,5 g KClO3 ...................... 39 g K
490 g ...................................... a = 156 g K
c)
1 mol apa ............. 18 g apa ............. 6,022x10la23 molecule
n g ...................... 12,044x10la25 molecule
= 3600 g
=> ms = 3600 + 490 = 4090 g
stim ca c% = mdx100/ms
= 490x100/4090 = 12% (aproximativ)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!