👤


8.255.) Un televizor cu puterea electrică de 100 W funcţionează cite 8 h pe zi. Cit.
plăti pentru functionarea lunarà a televizorului, dacă 1 W de energie electrică costă 2.23 de bani?​


Răspuns :

P=100 W

t=8h/z timp de o luna

O luna=30 zile

1kWh->2,23 bani

p=?

P=W/t=>W=Pt=100*8*30=800*30=24000 Wh=24 kWh

1 kWh............2,23 bani

24 kWh........p

p=24*2,23/1=24*2,23=53 lei si 52 bani

p=53 lei si 52 bani

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari