O minge cu masa m = 1kg este aruncata cu viteza initiala v0 = 2 m/s,de la inaltimea h= 1 m fata de nivelul la care energia potentiala gravitationala se considera nula. Energia mecanica totala a mingii la momentul initial este ?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!