👤

Indicati afirmatiile corecte cu privire la reactia totala a unei cantitati de 66g magneziu cu o solutie de acid clorhidric de concentratie 20% si densitate 1,1 g/ml:
a) se consumă 200,75g solutie
b) se consumă 7,5L solutie
c) se formează 2,75 moli H2
d) se formeaza 190 g MgCl2 /
e) cantitatea de MgCl2 formată este egală cu masa de solutie de HCl consumata


Răspuns :

Răspuns: Propunerea, mea este:

Pentru a demonstra, care din afirmațiile a,b,c,d,e sunt corecte (adevărate), trebuie să facem un calcul stoechiometric, pe  baza ecuației chimice dintre 66 g Mg și HCl pur (adică este masa dizolvată de HCl în soluția cu 20% HCl). Prin acest calcul, vom calcula, pe rând: masa de HCl, masa de soluție, volumul de soluție, numărul de moli de H₂ degajat și masa de MgCl₂ formată.

A Mg=24 g/mol atom; A H=1 g/mol atom; A Cl=35,5 g/mol atom.

1) Caculăm masa de HCl,X, care consumă 66 g de Mg, cu ajutorul calculului stoechiometric, astfel:

mase, g:    66 g Mg.................X g HCl

                        Mg          +       2HCl         =  MgCl₂ +  H₂ gaz

Masa molară,M: 24 g/mol....2.36,5 g/mol

X = 66g.2.36,5/24=200,75 g HCl

dar, 200,75 g HCl reprezintă masa dizolvată, md,  de HCl într-o masă de soluție,ms, cu concentrația procentuală C%=20%

2) ms de HCl=?, dacă C%=20% și md=200,75 g HCl

C% = mdHCl.100/ms;

ms= md.100/C% = 200,75.100/20=1003,75 g soluție.

Rezultă că cerința a nu este corectă, fiindcă masa soluției este 1003,75 g și 200,75 g este masa dizolvată de HCl.

3) Calculăm volumul soluției de HCl, Vs, la care masa soluție, ms=1003,75 g și densitatea d, = 1,1 g/mL, astfel.

d= ms/Vs; Vs = ms/d

Vs= 1003,75 g/1,1 g/mL=912,5 mL

Afirmația b nu este corectă, fiindcă volumul calculat de soluție= 912,5 mL, în loc de 7,5L.

4) Cantitatea de H₂ (g. mol), Y, se află prin calcul stoechiometric, astfel:

mase, g:    66 g Mg.........................................................Y g H₂

                        Mg          +       2HCl         =  MgCl₂ +  H₂ gaz

Masa molară,M: 24 g/mol................................................2 g/mol

Y, g, H₂= 66 g Mg.2 g/mol/ 24 g/mol=5,5 g

n moli H₂ = masa H₂, Y / Masa moleculară H₂, M

n moli = 5,5 g/2 g/mol=2,75 moli H₂

Afirmația c este corectă, fiindcă din calcul rezultă 2,75 moli H₂

5) cantitatea, Z de MgCl₂, se calculează asemănător, astfel

mase, g:    66 g Mg...........................................Z g MgCl₂

                        Mg          +       2HCl         =  MgCl₂ +  H₂ gaz

Masa molară,M: 24 g/mol................................95g/mol

Z= 66 g Mg.95 g/mol MgCl₂/24 g/mol Mg=261,25 g MgCl₂

Afirmațiile d și e nu sunt corecte, potrivit calculelor, fiindcă rezultă 261,25 g MgCl₂ din 66 g Mg, și nu este egală cantitatea cu masa soluției de HCl.

R: corect 2,75 moli H₂ (c)

Sau calcule cu n moli:

n moli Mg=66/24 =2,75

Stoechiometric:

1 mol Mg.....consumă....2 moli HCl......formează  1mol MgCl₂....și 1 mol H₂

Atunci:

2,75 moli Mg.....consumă 2.2,75 moliHCl și formează 2,75 moli H₂ și 2,75 moli MgCl₂

Verificați, calculele, vă rog!

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari