Răspuns :
Răspuns:
Datele problemei sunt:
-avem o soluție formată din HCl dizolvat în apă distilată
-substanța dizolvată =HCl , acid tare
-substanța în care se dizolvă=solvent=apa
-concentrația procentuală soluție în HCl= C5 HCl=36,5 %
-masa soluției=ms=200 g
-masa de apă de dizolvare=? g
-volum apă=V apă=? mL, densitate apă, d=1 g/mL
-1 mL = 1 dm³ la lichide si gaze
-masa de HCl dizolvat=md=?
-masa de Clor(Cl) din md de HCl=?
Pentru a verifica dacă cerințele a,b,c sunt adevărate vom calcula necunoscutele: md, m apă, Vapă, mCL, n moli apă, cu ajutorul concentrației procentuale.
Calcule:
1) md HCl= ?
C% = md.100/ms; de unde md= ms.C%/100
deci: md HCl = 200g.36,5% /100%=73 g HCl
2) m apă =?
ms-md= m apă
200 g soluție- 73 g HCl=127 g apă
3) V apă=?
d= m apă/Vapă
1 g/mL = 127 g/ V apă
V apă= m apă = 127 mL
4) n moli apă=?
n moli apă = m apă/ M apă
M apă= masa moleculară H₂O = 2.A H + A O = 2.1 +16=18 g/mol
n moli apă = 127 /18=7,055 moli
5) masa de Cl din 73 g HCl dizolvat, se calculează astfel, prin regula de trei simplă, plecând de la M HCl și A Cl:
dacă în 36,5 g/mol HCl (M)......................sunt..........35,5 g/mol atomCl(A)
atunci în 73 g HCl dizolvat........................sunt......... m Cl
m Cl= 73 g.35,5 g/mol/36,5 g/mol=71 g Cl
R: a) 127 mL apă de dizolvare; 71 g de Cl; c) 7, 06 moli apă
Explicație:
Este un exercițiu de la concentrația procentuală a soluției, C.
Concentrația procentuală a soluției, procente de masă= cantitatea (grame, %) de substanță dizolvată în 100g(%) de soluție;
Notare: C% ( unii dau și c, sau C%m)
Relație de calcul:
C%= md.100/ms
unde:
md= masa de substanță dizolvata, g
ms= masa soluției
ms= md + m apă
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!