Răspuns :
Răspuns: concentratia initiala a solutiei = 6 %
Explicație:
A existat o cantitate de solutie cu masa ms = 25 grame. Ea continea apa si sare.
Prin evaporare, apa "a disparut" si a ramas doar sarea. Sarea reprezinta masa dizolvata md = 1,5 grame
concentratia / 100 = masa dizolvata / masa solutiei
masa dizolvata = 1,5 grame
masa solutie initiala = 25 grame
c = md x 100 : ms = 1,5 x 100 : 25 = 6 %
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!