Răspuns: masa zahar = masa dizolvata = 8 grame zahar, masa de apa = 32 grame
Explicație:
concentratia / 100 = masa dizolvata / masa solutiei
masa dizolvata este masa de zahar din solutie
masa solutiei = masa de apa + masa de zahar
stim c = 20%
masa solutiei = 40 g
20 /100 = md / 40
md = 40 x 20 : 100 = 8 grame zahar
masa solutiei = 40 g
masa dizolvata = 8 g
masa de apa = 40 g - 8 g = 32 grame
facem proba : c /100 = masa dizolvata : masa solutie = 8 / 40 = 1/5
c = 100 : 5 = 20%