Răspuns :
a. Masa molara a oxidului de nichel este μ=59+16=75 g/mol
Deci, in 1 mol de NiO se afla 59g Ni
1 mol NiO.........59g Ni
30........................x
x=30*59=1770g Ni in 30 moli de NiO
La restul subpunctelor se aplica aceeasi metoda
b. μ NO2=14+2*16=46 g/mol
1 mol NO2.........14g N
9200 moli..........x
x=14*9200/1000=128.8kg de N Am impartit la 1000 pentru a transforma in kg, pentru ca altfel numarul avea prea multe cifre
c. μAgCl = 108+35.5=143.5 g/mol
1 mol AgCl.......35.5g Cl
5mmoli.............x
x=5/1000*35.5=0.1775g sau 177.5mg de Cl
d. Acidul sulfuros are formula chimica H2SO3, si μ=2+32+3*16=82 g/mol
1 mol H2SO3.......2g H
12moli....................x
x=12*2=24g H
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!