Răspuns :
Răspuns: Încerc să vă explic, în felul următor, pentru a înțelege, mai ușor!
Masa moleculară, M, la oxidul Al₂O₃ este egală cu suma dintre: masa atomică, a aluminiului, A Al, înmulțită cu numărul de Al(atom) și masa atomică a oxigenului, A O, înmulțită cu numărul de O (atomi) din formula chimică.
M Al₂O₃ = 2. A Al + 3. A O
De ce?
a) Observăm că în formula chimică Al₂O₃ sunt scrise:
- Al= simbolul scris al elementului chimic Aluminiu
-cifra 2 scrisă în partea dreaptă, jos a simbolului Al= numărul de atomi de Al
-O= simbolul scris al elementului chimic Oxigen
-cifra 3, scrisă în partea dreaptă, jos a simbolului O=numărul de atomi de O
b) Deci ,în formula chimică Al₂O₃ avem:
-2 atomi de Al
-3 atomi de O
⇒că suma dintre masa celor 2 atomi de Al și masa celor 3 atomi de O= masa substanței Al₂O₃
c) Dar, cât este masa la 2 atomi de Al? Dar, cât este masa la 3 atomi O?
Știm că:
masa unui atom (atom-g) = masa atomică, A , a atomului
Din tabelul sistemului periodic, extragem masele atomice:
A Al=27 și A O=16
d) Având numărul de atomi componenți și masa lor atomică, se poate calcula masa moleculară:
M Al₂O₃= 2.27 +3.16=54+48=102 g/mol
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!