👤

Mihai a cheltuit 72 lei in doua zile .calculati suma cheltuita de mihai a doua zi stiiind ca această reprezinta 80%din suma cheltuita in prima zi.

Răspuns :

Notam cu X suma cheltuita in prima zi

80% din X = 0,8X => suma cheltuită a doua zi

X+0,8X=72

1,8X=72

X=72:1,8

X=40 lei

ziua I = 40 lei

ziua II= 80% din 40 = 40×80:100 =32 lei