Răspuns :
Răspuns:
Reacția chimică de obținere a SIC (carborund) din SiO₂ (din nisip) și C (din cărbune) la 2000 grade C este:
SIO₂ + 3 C = SIC +3 CO gaz
Pentru a afla masa de SiO₂, necesar fabricării de 60 g de SiC vom face un calcul stoechiometric aplicat la ecuația chimică de mai sus. Considerăm nisipul silicios. că este format din SiO₂.
Calcul stoechiometric pentru masa de SIO₂, X, g
mase: X g, SIO₂..................................60 g SIC
SIO₂ + 3C = SiC + 3CO gaz
moli: 1mo SIO₂........3 moliatomC.....1mol SiC.....3 moliCO
sau M: M SiO₂ g/mol.......3.A C.................M SiC.........3.M CO
60g/mol.SiO₂..............................40g/molSiC
M SiO₂= A Si + 2A O=28+2.16=28+32=60 g /mol
M SiC= A Si + A C = 28+12 =40 g/mol
ASi = masa atomică Si (g/mol atom)
A O = masa atomică O (g/mol atom)
A C = masa atomică C (g/mol atom)
A se ia din tabelul maselor atomice.
Din proporția formată, calculăm X g SiO₂:
X, g SiO₂= 60g/mol SiO₂.60 g SiC/ 40 g/mol SiC=90 g SiO₂
R: 90 g SiO₂
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!