Ofer 46 pct!!
Un conductor cu rezistența R1=10ohm legat la bornele unei baterii este parcurs de intensitatea i1= 1A. Altul cu rezistența R2= 4ohm este parcurs de o instensitate i=2,2A
a) tensiunea electromotoare b) rezistența interna a bateriei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!