Răspuns :
Răspuns:
1.volumul pt 8 grame de H molrcular... V= 31,16l
2.volumul ptr 3 moli de N2
3*22,4=67,2l
Explicație:
1. Masa de H= 8g
P=3 atm
t=12° celsius
V
pv=nRT
V=nRT:p
n= 8g:2g/moli= 4 moliH2
V= 4*0,082*285:3= 31,16l
2. p=1 atm. t= 0 °celsius
V molar= constant= 22,4l
n= volumul gazului/volumul molar
Volumul gazului = n*22,4l
n= 3 moli N2
3*22,4=67,2l, pentru ca pleci de la formula n= volum/volum molecular
Volum= n*Vm= n*22,4l
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!