Răspuns :
Răspuns:
Am înțeles din enunț, că termenul partea de masă 80% din carbura de calciu tehnică, se referă la puritate, adică o masă de carbură tehnică are 80% CaC₂.
Rezolvarea are două etape: calculăm masa CaC₂ pur(X), apoi masa de carbură impură(Y) cu 80% CaC₂ pur.
a) X, cantitatea de CaC₂ pur, ce produce 2,8 L C₂H₂ c.n., prin calcul stoechiometric, aplicat la ecuația chimică de mai jos:
m: X g CaC₂......................2,8 L C₂H₂ c.n.
CaC₂ + 2H₂O = C₂H₂ gaz + Ca(OH)₂
moli: 1mol.......2moli........1mol gaz c.n..........1mol
M: 64 g/molCaC₂..........22,4 Lmol
X = 64 g/mol CaC₂.2,8 L C₂H₂/22,4 l/mol C₂H₂=179,2g/22,4=
X= 8 g de CaC₂ pur
unde:
M = masa moleculară
22,4L/mol= volum molar, volulum ocupat de 1 mol gaz în condiții normale de temperatură și presiune.
2) Y, masa de carbură impură =? Ne folosim de regula de trei simplă de la explicații:
dacă în 100% carbură impură.....sunt..............80% CaC₂ pur
atunci în Y, g carbură impură.....sunt................8 g CaC₂ pur
Y= 100%.8 g/80 %=10 g
R: 10 g
Explicație:
Din carbura impură reacționează cu apa și produce acetilenă și hidroxid de calciu, numai carbura de calciu pură, CaC₂. Notăm masa ei cu X, g și masa de carbură tehnică, o notăm cu Y. Masa de carbură tehnică se află, prin calcul de puritate, cu regula de trei simplă astfel:
dacă în 100% (unitate de masă) carbură tehnică.....doar...80% este CaC₂ pur
atunci în Y g de carbură tehnică..............................sunt X g de CaC₂
unde:
X= masa de CaC₂ pur, ce produce 2,8 L măsurat în condiții normale de temperatură și presiune, c.n. de C₂H₂.
Deci X se va afla prin calcul stoechiometric. În calculul stoechiometric intră mase de substanțe pure și volum de gaze măsurat în condiții normale.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!