👤

care va fi impulsul unui corp cu masa de 300g ce se misca cu o viteza de 1,5m/s

Răspuns :

[tex]m=300 g=0,3 kg\\v=1,5 m/s\\p=?\\p=mv=0,3*1,5=0,45 Ns\\p=0,45 Ns[/tex]

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari