Răspuns :
verificam pe reactie daca avem exces dintre un reactant
Vs.NaOH = 600 mL = 0,6 L , Cm = 0,005 M
din Cm => niu.NaOH = CmxVs
= 0,6x0,005 = 0,003 moli NaOH
Vs.HCl = 400 mL = 0,4 L , Cm = 0,005 M
din Cm => niu.HCl = CmxVs
= 0,4x0,005 = 0,002 moli HCl
din reactie
HCl + NaOH --> NaCl + H2O
reactia este 1:1 intre reactanti => ca avem exces de NaOH
=> deci solutia va trebui sa aiba pH > 7
=> cei 0,001 moli NaOH exces raman in solutia finala
=> Vs.final = 0,6+0,4 = 1 L
niu.NaOH.exces = 0,001 M
=> Cm.final = 0,001/1 = 0,001 mol/L = 10la-3 M
stim ca 10la-pOH = 10la-3
=> pOH = 3
stim ca pH + pOH = 14 => pH = 14-3 = 11
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!