Răspuns :
notam cu a = nr moli din fiecare acid
miu.HCOOH = 46 g/mol
miu.CHCOOH = 60 g/mol
miu.C2H5COOH = 74 g/mol
=>
46a + 60a + 74a = 18 g => a = 0,1
0,1 moli m1 g
2HCOOH + CaCO3 --> (HCOO)2Ca + H2O + CO2
2 100
0,1 moli m2 g
2CH3COOH + CaCO3 --> (CH3COO)2Ca + H2O + CO2
2 100
0,1 moli m3 g
2C2H5COOH + CaCO3 --> (C2H5COO)2Ca + H2O + CO2
2 100
=> m1 = m2 = m3 = 5 g
=> 3x5 g = 15 g CaCO3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!