Răspuns :
Răspuns:
Calcule:
a) md HCl din explicații este:
md HCl = C%.ms/100
unde:
C%=concentrația procentuală=25% în HCl dizolvat
ms=masa soluției=600g
md= 25%.600g/100%=150 g HCl
b) cantitatea de NaOH, X, g , care este consumată de 150 g HCl se află prin calcul stoechiometric, astfel:
m: X g, NaOH..............150 g HCl
NaOH + HCl = NaCl + H₂O
mol: 1molNaOH......1mol HCl.........1mol........1mol
1mol=M: 40g/mol...........36,5 g/mol
Calculăm X, din proporția formată:
X, g, NaOH = 150 g HCl.40g/mol NaOH / 36,5 g/mol HCl=164,38 g
X= 164,38 g NaOH
M = masa moleculară la NaOH și la HCl
R: 150 g HCl; 164,38 g NaOH
Explicație:
a)Cantitatea de HCl dizolvat în 600 g soluție de HCl, de concentrație procentuală, C% în HCl, egală cu 25% se află din relația matematică pentru C%:
C%=md.100/ms, de unde: md HCl= C%.ms/100
b) Cantitatea de NaOH care neutralizează total HCl, adică se consumă total se află prin calcul stoechiometric, aplicat la ecuația reacției chimice:
HCl + NaOH = NaCl + H₂O
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!