Răspuns :
Răspuns:
Știm:
-gazul este azot molecular=N₂
-masa atomică, A N=14 g/mol atom,
-masa moleculară la N₂=2.A N =2.14=28 g/mol
-gazul are temperatura, t grade C= 17 grade C și în grade Kelvin:
T, K =273+t gradeC=273+17=290 K
-gazul are presiunea, p=1 atm (așa am dedus din enunț)
-gazul are volumul, V=22L
Nu știm:
masa, m N₂=? g
Calcul de m (g) de N₂
Se introduc toate datele numerice în ecuația de stare a gazelor ideale și se rezolvă, astfel:
p.V=n.R.T; p.V = (m/M). R:T
1atm .22 L = (m/28 g/mol). 0,082 (atm.L/mol K).290 K
22=m.0,082.290/28;
m= 22.28g/0,082.290
m=616g/23,78=25,90 g
R: 25,90 g N₂
Explicație:
Cantitatea de gaz, când se cunosc volumul, temperatura și presiunea se calculează din ecuația de stare a gazelor ideale (perfecte):
p.V= n.R.T
unde:
p=presiunea, atm;
V=volumul gazului, L
n= numărul de moli de gaz; n = masa gaz,m/Masa moleculară gaz. g/mol
R=constanta universală a gazelor=0,082 atm.dm³/ (mol.K)
1dm³=1L la gaze și lichide
T= temperatura în grade Kelvin; T, K=273+ t grade C
t grade C= temperatura gazului în grade Celsius, C
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!