Răspuns :
metoda grafica (regula dreptunghiului):
c1=36%------------------> c.f.-c2= 20-10= 10 parti masa sol. c1
c.f.=20%
c2=10% -----------------> c1-c.f.= 36-20= 16 parti masa sol. c2
-----------------------------------------------------------
total = 10+16 = 26 parti masice sol. finala
26 parti sol. finala ......... 10 parti sol c1 ................. 16 parti sol c2
200 g sol. ....................... ms1 ................................ ms2
= 77 g = 123 g
ro = ms/Vs => Vs1 = ms1/ro = 77/1,18 = 65,25 mL
=> Vs2 = ms2/ro = 123/1,05 = 117,15 mL
metoda algebrica:
c% = mdx100/ms
=> 20 = md.totx100/200
=> md.tot = 40 g
md1 = ms1xc1/100 = 36ms1/100 = 0,36ms1
md2 = ms2xc2/100 = 10ms2/100 = 0,1ms2
40 = 0,36ms1 + 0,1ms2
ms1 + ms2 = 200 => ms1 = 200-ms2
=> 40 = 0,36(200-ms2) + 0,1ms2
=> 40 = 72 - 0,36ns2 + 0,1ms2
=> 32 = 0,26ms2 => ms2 = 123 g sol. c2%
=> 200 - 123 = 77 g sol. c1%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!