Calculati masa solutiei de NaOH de concentratie 10% care reactioneaza cu 40 de g solutie HCl de concentratie 3,65 %.
A Na=23 ; A O =16 ; A H=1 ; A Cl=35,5
Reactia este : NaOH + HCl =NaCl + H2O.
Problema 2:
Calculati masa solutiei de hidroxid de calciu Ca(OH)2 de concentratie 10% care reactioneaza cu 20 de g solutie acid sulfuric H2SO4 de concentratie 4,9 %.
A Ca=40 ; A O=16 ; A H=1 ; A S=32
Reactie este : Ca(OH)2 + H2SO4 =CaSO4 + 2H2O.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!