👤
a fost răspuns

Ce masa de HCl este necesar pentru a prepara 800ml solutie HCl cu concentratia 1.5 mol/l?
Rezolvare:
Vs=800ml=0.8l
md=?g HCl
CM=1.5 mol/l
M HCl =1+35.5=36.5