Răspuns :
Răspuns:
M,CuCO3=124g/mol M,CuO
-CALCULEZ MOLI PRACTIC=80g/mol
-CALCULEZmasa de CuO SI moli CO2.ce rezulta din reactie:
1mol...............1mol.....1mol
CuCO3-----> CuO + CO2
124g..............80g..........1mol
155g....................x..............y
x=100gCuO
y=1,25mol CO2
2.-calculez masa de acid clorhidric si masa de solutie,stiind M,HCl= 36,5g/mol
80g.......2x36,5g
CuO + 2HCl-----> CuCL2 +H2O
100g........x
x= md=91,25gHCl
c= mdx100/ms----> ms=mdx100/c=91,25x100/30g=304g
3.-CALCULEZ moli practic de Co2 rezultat
niu,teoretic= y=1,25mol
niu,practic= niu,teoretic- 5/100xniu,teoretic=1,25- 5/100x1,25->1,1875mol
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!